See the source image

علل ایجاد کننده اولیه آلزایمر در افراد چیست؟

دلیل اصلی ابتلا به بیماری آلزایمر هنوز شناخته شده نیست، اما برخی از عواملی که احتمال ابتلا به این بیماری را افزایش می‌دهد عبارتند از: افزایش سن، سابقه خانوادگی ابتلا به بیماری آلزایمر، آسیب‌دیدگی‌های شدید سر در گذشته و عوامل مربوط به سبک زندگی و عوارضی که به دلیل بیماری‌های قلبی عروقی ایجاد می‌شوند.

توصیه شما برای پیشگیری از بروز آلزایمر چیست؟

انجام ورزش منظم، حفظ سلامت سیستم قلبی عروقی، مدیریت بیماری‌های قلبی عروقی، دیابت، چاقی، سیگار کشیدن و فشار خون بالا، رژیم غذایی متنوع و سالم، شرکت در آموزش مادام‌العمر و آموزش شناختی و همچنین داشتن تعاملات اجتماعی از جمله راه‌های پیشگیری از آلزایمر است.

تشخیص آلزایمر زودرس که در جوانی شروع می‌شود چگونه است؟

اگر چه بروز آلزایمر غالباً در بزرگسالان بالای ۶۵ سال دیده می‌شود، اما حدود پنج درصد از افرادی که این بیماری در آنها تشخیص داده می‌شود، آلزایمر زودرس دارند. این بدان معناست که بیماری این افراد در دهه ۴۰ یا ۵۰ زندگی‌شان تشخیص داده می‌شود. تشخیص آلزایمر در جوانی می‌تواند دشوار باشد، زیرا ممکن است اینطور به نظر برسد که بسیاری از علائم آلزایمر زودرس ناشی از رویدادهای معمول زندگی مانند استرس هستند. هنگامی که این بیماری بر مغز اثر بگذارد، می‌تواند باعث کاهش توانایی‌های حافظه، قدرت استدلال و تفکر شود. این اُفت، معمولاً به‌آهستگی اتفاق می‌افتد اما می‌تواند در هر مورد متفاوت باشد.